Guy Laroche

Jaa
X (avautuu uuteen välilehteen) Threads (avautuu uuteen välilehteen)

Linkki kopioitu

Kopiointi epäonnistui. Valitse ja kopioi alla oleva linkki.

Ensisijaiset luokat

Liittyvät luokat

Yleiskuvaus

Iskulause

Haute couturesta prêt-à-porter-muotiin – Guy Laroche määritteli pariisilaisen eleganssin uudelleen.
Guy Laroche on muotibrändi, jonka haute couture -suunnittelija Guy Laroche perusti Pariisissa, Ranskassa, vuonna 1957. Haute couturesta lähtien brändi on laajentanut toimintaansa prêt-à-porter-muotiin, miestenvaatteisiin ja tuoksuihin, ja se esittelee edelleen mallistojaan ja hajuvesiään virallisella verkkosivustollaan. Perustamisestaan lähtien brändi on pyrkinyt pukemaan naiset kauniisti ja rajoituksetta sekä tulkitsemaan hienostunutta eleganssia uudelleen. Virallisella verkkosivustollaan brändi esittää visionsa perustuvan hienostuneisiin siluetteihin, luonnolliseen eleganssiin ja leikkausten vapauteen.

Konsepti

Hänen visionsa: hienostuneet siluetit, vaivaton eleganssi ja vapautta jokaisessa leikkauksessa.

Brändin Guy Laroche ominaispiirteet

Guy Laroche: 9 tyylipiirrettä Kauempana keskustasta olevat piirteet korostuvat brändissä enemmän. Etäisyys ei ole arvosana, eikä pinta-ala ilmaise laatua tai sijoitusta. Minimalismi ja perusvaatteet Huoliteltu ja juhlava tyyli Luksus ja perinteet Avantgarde ja suunnittelijamuoti Koristeellisuus ja leikkisyys Katumuoti Trendit ja nuorisokulttuuri Urheilullisuus ja urheiluvaatteet Ulkoilu ja toiminnallisuus

Brändin Guy Laroche keskeiset piirteet

Luksus ja perinteet
Asema luksusmarkkinoilla sekä yhteydet muodin historiaan ja kulttuuriin.
Huoliteltu ja juhlava tyyli
Selkeät siluetit sekä huoliteltu ja elegantti pukeutuminen.
Avantgarde ja suunnittelijamuoti
Avantgardistinen muotoilu sekä suunnittelijan yksilöllisyyden ja taiteellisuuden ilmaisut.

Kaavio näyttää brändin Guy Laroche ominaispiirteet suhteessa brändien yleisiin suuntauksiin. Se perustuu 1 232 brändin analyysiin 97 kriteerillä.

Kaavio ei määrittele brändin ilmaisua eikä aseta brändejä paremmuusjärjestykseen.

Liittyvät brändit

Emobrändit ja alabrändit perustamisvuoden mukaan.

Liittyvät brändit
Brändejä: 4
Perustettu
1957-1974
1957 Alabrändi
Guy Laroche Sportswear
Vaatteet

Historiallinen mallisto, joka keskittyi arkivaatteisiin ja urheilullisempiin tuotteisiin

1990-luvun tienoilla laadituissa julkisissa asiakirjoissa esiintyvä G. Laroche Sportswear

1990-luvun tienoilla laadituissa julkisissa asiakirjoissa esiintyvä G. Laroche Sportswear oli rennompi historiallinen mallisto. Kilpailuviranomaisen asiakirjoissa se mainitaan tuotemerkkinä G. Laroche diffusionin ja G. Laroche boutiquen rinnalla, ja myös alkuperäisissä tuotemerkeissä esiintyy merkintä Guy Laroche Sportswear. Se vastasi arkivaatteiden ja urheilullisempien tuotteiden valikoimasta erillään virallisen sivuston nykyisistä mallistoista.

1966 Alabrändi
Guy Laroche Homme
Vaatteet

Miestenvaatteiden keskeisen osaston muodostava rinnakkaislinja

Vuonna 1966 miesten valmisvaatteiden ja Guy Laroche Monsieur -putiikin avaamisen myötä syn

Vuonna 1966 miesten valmisvaatteiden ja Guy Laroche Monsieur -putiikin avaamisen myötä syntynyt miestenvaatelinja, joka myöhemmissä aineistoissa luokitellaan yhdeksi Guy Laroche -brändin keskeisistä osastoista. Naisten päälinjasta erillisenä se vastaa puvuista ja räätälöinnistä rakentuvasta miesten vaatevalikoimasta, ja se sisältyy myös vuoden 2024 yritysaineistoissa miestenvaatebrändien ryhmään.

1974 Alabrändi
Guy Laroche Diffusion
Vaatteet

Historiallinen diffuusiolinja, joka laajensi tarjontaa valmisvaatemarkkinoille

Vuoden 1961 ensimmäiseen valmisvaatevalikoimaan perustuva valmisvaatteiden diffuusiolinja,

Vuoden 1961 ensimmäiseen valmisvaatevalikoimaan perustuva valmisvaatteiden diffuusiolinja, joka lanseerattiin vuonna 1974 yhteistyössä Bicin kanssa. Sen tehtävänä oli siirtää haute couturesta lähtöisin olevan päälinjan ilmaisua laajemmille valmisvaatemarkkinoille, ja viranomaisaineistossa se on kirjattu yhdeksi tuotemerkeistä nimellä G. Laroche diffusion. Miestenvaatteista ja hajuvesistä erillään se edustaa valmisvaatteiden laajentumisen historiaa.

- Alabrändi
Guy de Guy Laroche
Vaatteet

Lisenssijakelussa oleva miesten johdannaisbrändi

Vuoden 2024 liiketoiminta-aineistossa ja Thaimaan brändiluettelossa tämä esiintyy Guy Laro

Vuoden 2024 liiketoiminta-aineistossa ja Thaimaan brändiluettelossa tämä esiintyy Guy Laroche -nimen rinnalla miestenvaatebrändin nimenä. Kyseessä on johdannaisnimi, jossa emobrändin nimi toistuu. Lisenssijakelussa sitä käytetään miesten brändinä erillään Guy Laroche -päälinjasta. Nimi esiintyy edelleen yritysaineistoissa.

Brändit, joilla on yhteisiä piirteitä

Brändit, joilla on sama alkuperämaa, perustamisajanjakso, luokka tai suunnittelija.

Usein kysyttyä brändistä Guy Laroche

Alkuperämaa, perustamisvuosi, luokat ja emobrändit.

Liittyvät hakusanat

Käyttäjäryhmät ja mallistot

Liittyvät linkit