PINK HOUSE

Del
X (åbner i en ny fane) Threads (åbner i en ny fane)

Link kopieret

Kunne ikke kopiere. Markér og kopiér linket nedenfor.

Primære kategorier

Relaterede kategorier

Oversigt

Slogan

Pink House lover tid, der er tro mod dig selv.
Pink House (Pink House) er et japansk casualmærke for kvinder, grundlagt i 1972 af designeren Isao Kaneko. Med konceptet »Tøj til alle kvinder, der elsker mennesker, hverdagen og livet, så de kan være mest muligt sig selv« bygger mærket på en særlig sans for sødme i detaljer som print, flæser og sløjfer. Print er mærkets kendetegn, og arbejdet med tøjets design begynder først, når printet er fastlagt. Mærket holder også fast i håndtrykte print.

Koncept

Tøj til alle kvinder, der elsker mennesker, hverdagen og livet, så de kan være mest muligt sig selv

Relaterede mærker

Modermærker og undermærker efter grundlæggelsesår.

Relaterede mærker
4 mærker
Grundlagt
1985-2023
1985 Undermærke
Karl Helmut
Beklædning

Linjen, der varetager PINK HOUSEs herrehovedlinje

Et herrebrand, der udsprang af PINK HOUSE i 1985. Brandet er kendetegnet ved at overføre e

Et herrebrand, der udsprang af PINK HOUSE i 1985. Brandet er kendetegnet ved at overføre elementer som bjørne, blomster, Kewpie-figurer samt pink og rødt til herretøj, selv om de dengang ofte blev betragtet som feminine. Med aloha-skjorter og varsityjakker som omdrejningspunkt har brandet til opgave at udfolde PINK HOUSEs hovedlinjes univers inden for herretøj. Brandet har fortsat en brandside og kataloger i den officielle onlinebutik og videreføres løbende.

1988 Undermærke
BABY PINK HOUSE
-

En tidligere børnelinje, der udvidede familieudbuddet

En børnelinje fra PINK HOUSE, hvis eksistens bekræftes af Yumi Morios vidnesbyrd. Den var

En børnelinje fra PINK HOUSE, hvis eksistens bekræftes af Yumi Morios vidnesbyrd. Den var en afledning, der udvidede PINK HOUSEs familieudbud til børn, og udgjorde sammen med PINK HOUSE CHIBIES, der var rettet mod den næstyngste datter, brandets børneområde. Der blev fortalt om en kollektion, hvor forældre og børn kunne bruge tøj med bjørnemønster sammen. Linjen findes ikke længere og betragtes som en tidligere familielinje, der er ophørt.

2023 Undermærke
PINK HOUSE POCHE
Beklædning

En begrænset afledt linje med genfortolkninger af arkivmateriale

En ny linje, der blev lanceret i 2023 eksklusivt hos Timeless Pink House i Omotesando. Sam

En ny linje, der blev lanceret i 2023 eksklusivt hos Timeless Pink House i Omotesando. Sammen med gæsteskabere genfortolker den PINK HOUSEs arkiv og vintagefund gennem håndarbejde og præsenterer dem som unika i et begrænset antal. Linjen er adskilt fra de almindelige kollektioner og forbinder fortidens arv med nutidige udtryk gennem nyfortolkning. Den omfatter også projekter uden for beklædning, såsom Dolls, og udvider dermed brandets udtryksområde.

- Undermærke
PINK HOUSE CHIBIES
-

Tidligere babyline med ansvar for spædbarns- og småbørnsområdet

En babyline under PINK HOUSE, hvis eksistens er bekræftet gennem Yumi Morios vidnesbyrd. S

En babyline under PINK HOUSE, hvis eksistens er bekræftet gennem Yumi Morios vidnesbyrd. Som en børnerettet afledning på linje med BABY PINK HOUSE varetog den spædbarns- og småbørnsområdet i PINK HOUSEs familiekoncept. Linjen understøttede oplevelsen af, at forældre og børn bar bjørnemønstre sammen. Da den nu er ophørt, betragtes den som en tidligere børnelinje, adskilt fra den nuværende PINK HOUSE-gruppe.

Mærker med fælles træk

Mærker med samme oprindelsesland, grundlæggelsesperiode, kategori eller designer.

Ofte stillede spørgsmål om PINK HOUSE

Oprindelsesland, grundlæggelsesår, kategorier og modermærker.

Relaterede nøgleord

Stilarter

Målgrupper og linjer

Relaterede links